"הרחצה מסוכנת"

30/06/2014

פעוטה כבת שנתיים משפרעם, הובהלה למרכז הרפואי הלל יפה לאחר טביעה בחוף דור במהלך בילוי משפחתי בשבת האחרונה. עם הגעתה לחדר המיון, נבדקה הפעוטה על ידי הצוות, טופלה בקבלת חמצן ואושפזה למטרת ייצוב מצבה, המשך בדיקות והשגחה במחלקת ילדים.

 

"הילדה שיחקה במים עם אחותה הגדולה בת ה-14", סיפר באסם, אבי הילדה, "לפתע, מסיבה לא ברורה, הילדה מעדה ונפלה אחורה והחלה לשקוע לתוך המים. רצתי אליה, הוצאתי אותה מהמים, לחצתי על בטנה וביצעתי מספר הנשמות. בתגובה היא פלטה כמות גדולה של מים", הוסיף האב. בני המשפחה הזעיקו אמבולנס, אשר פינה את הילדה למיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה.

 

"חשבתי שיבדקו את הילדה וישחררו אותה מיד, שכן מלבד העובדה שהיא היתה מאוד נסערת, היא נראתה לי בסדר", מציין האב. אך לאחר בדיקות דם שנערכו לילדה במסגרת הטיפול בה, התברר כי התפתחה הפרעה במלחי הדם ולפיכך היא הושארה לאשפוז ולהשגחה במחלקת ילדים ליום נוסף. לאחר שיפור בתוצאות בדיקותיה שוחררה לביתה.

 

ד"ר עדי קליין מזהירה את ההורים לנקוט משנה זהירות בעת בילוי בים או בבריכה. "יש לזכור", מציינת ד"ר קליין, "כי פעוטות עלולים לטבוע גם בגובה מים של 10 ס"מ. מכיוון שראשם של ילדים קטנים כבד ביחס למשקל גופם, הם עלולים להתהפך ביתר קלות." ד"ר קליין מסבירה כי טיפות המים אשר חודרות לדרכי האוויר של הפעוטות גורמות לגירוי וחסימת מיתרי הקול ומכאן לחסימת דרכי האוויר, לחוסר כניסת חמצן לריאות, לחוסר חמצן במוח, לאובדן הכרה ואז להרפיית מיתרי הקול וחדירת המים לריאות. מספיקות דקות ספורות מתחת למים כדי לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך וכמובן למוות. לרוב טביעה מתרחשת במהירות ובדממה ולא ישמעו בכי או קריאות מצוקה. לכן, יש להקפיד על השגחה מלאה ורצופה בפעוטות וילדים צעירים. חשוב לנקוט כל אמצעי הזהירות וכמובן לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובריכות בשעות פעילות שירותי ההצלה.

 

המלצות נוספות של ד"ר קליין במקרה של טביעה:

  • חשוב מאוד להיעזר בגורם מקצועי לשם חילוץ (מציל). רבים המקרים שבהם פעולת החילוץ הסתיימה בטביעת המחלץ.
  • עם הוצאת הנפגע מהמים יש לוודא סימני חיים, במקרה שאין, יש להתחיל בפעולות החייאה ולהזעיק את מד"א ללא עיכוב.
  • יש להמשיך את פעולת ההחייאה הכוללת הנשמה ועיסוי עד להגעת צוות רפואי.
  • בכל מקרה של טביעה או כמעט טביעה, יש לפנות את הנפגע לבית חולים, מאחר שייתכנו תופעות מאוחרות המסכנות את חייו.

 

 


בתמונה: באסם ורוסול עבאהרה וד"ר הזאר זחאלקה ממחלקת ילדים בהלל יפה

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד