"כשהאדמה רעדה"

13/05/2015

עם היוודע דבר רעידת האדמה בנפאל בסוף אפריל השנה, חשה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, צורך אדיר לקחת חלק בטיפול בנפגעים עליהם דיווחו כלי התקשורת ללא הרף. כמי שאינה משמשת רופאה במילואים, או בפיקוד העורף בעת הצורך, ולמרות שלא התבקשה לכך, החליטה ד"ר קליין לצאת עצמאית לנפאל ולהצטרף למשלחת הישראלית שהקימה בית חולים שדה.

 

ד"ר קליין יצרה קשר עם ד"ר בדר טריף, סגן קצין רפואה ראשי ומפקד המשלחת הרפואית ובית חולים השדה, גם הוא רופא ילדים בהכשרתו. ד"ר טריף שימש לזמן מה סגן מנהל המרכז הרפואי הלל יפה ומתוך כך הייתה ההיכרות.

 

"מתוך הקשר שנוצר עימו בזמן שעבדנו יחד ב'הלל יפה' הרשיתי לעצמי להיות מעט 'חצופה' ולבקש להצטרף לבית החולים הצבאי ולסייע בטיפול בילדים", מספרת ד"ר קליין. "לקח מספר ימים עד שקיבלתי אישור, בכל זאת, לא בדיוק אזור שרצוי להסתובב בו כרגע, אבל בזכות ד"ר בדר, ששמח על נכונותי, העניין התאפשר והצלחתי לעלות על טיסה לקטמנדו ומשם לאוהלי הסיוע, כמתנדבת".

 

ד"ר קליין טסה לנפאל בשבוע שעבר והשבוע חזרה יחד עם המשלחת שסיימה את תפקידה. "השהות בנפאל כללה לינה באוהלים ומסדרי בוקר, והרבה מאוד אלמנטים צבאיים, שכבר שכחתי מהם", היא מספרת, "אבל בעיקר, מה שעשינו רוב היום היה טיפול במלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה) בילדים – פחות בכאלו שנפגעו כתוצאה מרעידות האדמה, ויותר בסובלים מתחלואה נלווית, שלא נמצא לה פתרון במסגרת שירותי הרפואה המקומית, כגון מחלות שלשולים והתייבשות כתוצאה מתנאי ההיגיינה הקשים, שנדרשו לקבל עירויי נוזלים, ומחלות חום.

 

 


ד"ר קליין בטיפול בילד נפאלי

 

 


ביום האחרון לפני הטיסה יצאה ד"ר קליין יחד עם רופאי ילדים נוספים מחוץ לעיר קטמנדו לשם טיפול בנפגעים רבים, ביניהם ילדים שאינם מצליחים להגיע לקבלת טיפול בעיר הבירה. המשלחת המצומצמת הקימה מרפאה ניידת בשוק המקומי, בגשם שוטף, וטיפלה בילדים שסבלו מכאבים בעקבות שברים וחבלות, זיהומים שהתפתחו בפצעים קיימים ועוד.

 

ד"ר קליין מתארת אוכלוסייה מקומית מסבירת פנים ואוהדת, שעיקר מחסורה הוא במקומות לינה, מפאת חוסר היכולת לחזור לגור בבתיהם הרעועים/או שנקברו בהריסות. אי לכך, המקומיים שמחו מאוד לקבל אוהלי שינה לאחר פינוי המשלחת חזרה לישראל.

 

"שמחתי מאוד שיכולתי להיות לעזר, גם אם רק לשבוע קצר", מסכמת ד"ר קליין את החוויה, "כרופאת ילדים, לראות ילדים במצוקה זה תמיד קשה, כל שכן, כשאת יודעת שהם לא חוזרים לתנאי הבראה תקינים, כפי שהייתי מעדיפה ומאחלת. אני שמחה על ההתעקשות שלי לנסוע, ושמחה שיצא לי לקחת חלק במתן סיוע לאחר האסון הנורא שארע לעם הנפאלי".

 

 

 


ד"ר קליין על רקע אוהל הטיפולים של המשלחת הישראלית

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד