מפגש חוצה דורות בפגייה

ההורים – נולדו בשבוע מוקדם ואושפזו בפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה. הבן – הלך בעקבות הוריו ואושפז בפגייה לאחר לידה בשבוע 35 להיריון לפני ארבעה חודשים
14/06/2016

ואליד קבהא נולד לפני 27 שנה בשבוע 33 להריון אמו ואושפז בפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה. אשתו, חולוד, נולדה לפני 26 שנה, בשבוע 32 להריון אמה, וגם היא אושפזה בפגייה. לפני ארבעה חודשים הגיעה חולוד לחדר מיון יולדות של "הלל יפה", כשהיא בשבוע 35 להריונה שלה. לאחר בדיקות הוחלט כי יש לבצע לידה מידית, מסיבות של משקל עובר נמוך. בנה, אמין ואליד, אכן נולד במשקל של 1.516 ק"ג, ובדומה להוריו – אושפז באותה פגייה שבה שהו הוריו כשנולדו. הוא שוחרר בבריאות תקינה לאחר 40 יום, ובדומה לפגים אחרים, זומנו הוא והוריו למרפאת מעקב מיוחדת לפגים במכון להתפתחות הילד. 

 

את ההיסטוריה המיוחדת של משפחת "בוגרי הפגייה של הלל יפה" גילה צוות המרפאה השבוע, במהלך הביקור הראשון במרפאה. המידע הפך מיוחד עוד יותר, עת הבינה ענת קליק, פיזיותרפיסטית הפגייה במהלך 30 השנה האחרונות, כי, כפי הנראה, טיפלה והדריכה גם את הוריהם של ואליד וחולוד, לפני 26-27 שנה, בעת שהיו בפגייה. מפגש חוצה דורות, שכמוהו לא זכור לצוות.

 

 


ענת קליק בודקת את אמין ואליד במהלך הביקור במרפאת המעקב לפגים

 

"היופי בכל העניין", מציינת ענת קליק, "הוא שכעת הזוג זוכה לסיוע מקצועי גם בבית – האמהות שלהם יודעות בדיוק מה צריך לעשות לילד – איך להאכיל, איך לטפל, אילו תרגילים לבצע וכו' – כל הפעולות שילד שנולד טרם זמנו זקוק להן לשם התפתחות תקינה. ישנה השתתפות פעילה של הסבתות".

 

לאמירה הזאת הצטרף כל הצוות בחדר: נוירולוג הילדים במרפאה ד"ר מיכאל איידל, הדיאטנית נוגה פילוסוף, והמרפאה בעיסוק זוהר גדיש – כולם התרגשו לא פחות מענת קליק. ד"ר מיכאל איידל: "גידול ילד שנולד טרם הזמן הוא עניין מורכב ולעתים מאתגר. פעמים רבות אנחנו מלווים את ההורים, והם צריכים להנחיל את 'התורה' לסביבה התומכת – סבים וסבתות, מטפלים ועוד. במקרה הזה, התמיכה הסביבתית מבחינת הידע, היא יתרון אדיר".

 

על כך מוסיף ואליד קבהא: "אמא שלי עוזרת לנו בהאכלה, ברחצה, בתרגילים ועוד כל מיני דברים ששונים מגידול ילד שנולד במועד. היא זוכרת הכול, וזה נהדר".

 

כאמור, במרפאת מעקב הפגים, הפועלת במסגרת המכון להתפתחות הילד של "הלל יפה" מזה מספר שנים, משתתף צוות רב-מערכתי – רופא, פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק ודיאטנית, הרכב הקיים רק במעט מרפאות מעקב דומות ברחבי הארץ. בכל מפגש זוכים ההורים לבדיקה של כל הגורמים הללו במשך כחצי שעה ויותר, ובהתאם מקבלים הנחיות לביצוע בבית עד לבדיקת המעקב הבאה.

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד