בת 11 חודשים נעקצה על ידי עכביש מסוג "אלמנה שחורה"

הפעוטה, תושבת קיסריה, הובהלה על ידי הוריה לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, קיבלה טיפול מהיר וכעת מתאוששת ומצבה מוגדר טוב
20/10/2016

בערב יום שלישי האחרון הובהלה לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה פעוטה כבת 11 חודשים מקיסריה, שהוריה זיהו כי נעקצה על ידי עכביש שחור. החשד כי מדובר בעכביש מסוג "אלמנה שחורה" והעובדה שהילדה החלה להתפתל מכאבים, היו תמרור אזהרה, והם נסעו מיד לחדר  מיון.

 

"הם הגיעו לחדר המיון עם העכביש, וטוב שכך", מספרת ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה. "במיון זיהינו, שכל הנראה, מדובר בעכביש מסוג "אלמנה שחורה", ומיד התחלנו טיפול תומך, הכולל מתן נוזלים לשמירה על לחץ דם תקין ומשככי כאבים, משום שהפעוטה פיתחה תגובה קשה במהירות: נפיחות בכף היד, אי-שקט ניכר, כאבים, רעד בכל הגוף מלווה בהזעה והתכווצויות שרירים. בהמשך, התפתחה פריחה עורית בגפיים וכאבים בלתי פוסקים הנובעים מכיווץ שרירים. הטיפול שניתן לפעוטה היה פינוי הרעלן באמצעות נוזלים, ומתן תרופות הרגעה המקלות על ההתכווצויות והכאב העז. ללא ספק, ההגעה המהירה למיון יחד עם העכביש/ה והטיפול המהיר היו חיוניים, משום מדובר בעכביש ארסי שעקיצתו עלולה לגרום לפגיעה רב-מערכתית בגוף ואף למוות".

 

עוד מתארת ד"ר קליין כי ההורים סיפרו שמרגע העקיצה ועד ההחלטה לפנות למיון עברו רק דקות מספר. ההורים סיפרו כי הפעוטה ישבה בסלון ואכלה יחד עם כל המשפחה ארוחת ערב, כאשר הבחינה אמה שיש בידה משהו שחור שהיא עומדת להכניס לפה. בניסיון של אחיה הגדול להוציא את "הדבר" מידה, קפץ מידה לרצפה עכביש שחור, "בגודל של מטבע קטן".  במקביל, החלה הילדה להתפתל מכאבים ו"נראתה בהלם". אביה לכד את העכביש בקופסה, ובדק באינטרנט יחד עם שכן שהגיע למקום באיזה עכביש מדובר. כאשר הבינו ההורים שייתכן כי מדובר בעכביש מסוג "אלמנה שחורה", הם נכנסו מיד לרכב והגיעו לחדר מיון ילדים ב"הלל יפה".

 

"כבר בחדר מיון נראה כי התפתחו אצל הילדה גם תופעות גופניות של אי-שקט, רעד והזעות, אשר תמכו באבחנה כי לא מדובר בעכביש חסר משמעות", מציינת ד"ר קליין.

 

 

העכביש כפי שהביאו ההורים לחדר המיון של "הלל יפה"

 

הגם שקיים סרום לטיפול בעקיצה מסוג זה, העדיפו ב"הלל יפה", תוך התייעצות עם המרכז הטוקסולוגי הארצי, לתת טיפול תומך הכולל, כאמור, נוזלים לפינוי הרעלן ושמירה על לחץ דם תקין, תרופות הרגעה ומשככי כאבים, זאת משום שלסרום עצמו ישנן תופעות שעשויות לחולל תגובה אלרגית חריפה, עד סיכון לחיים. הטיפול היטיב את מצבה של הפעוטה, שמתאוששת כעת במחלקת הילדים של "הלל יפה", וככל הנראה, תשוחרר בימים הקרובים.

 

נוכחותו של עכביש ממין אלמנה שחורה בישראל ובתוך בתים נדירה ביותר, ולא ברור כיצד הגיע העכביש דווקא לקיסריה ולתוך בית המשפחה. עם זאת, ד"ר קליין קוראת להורים לשים לב לכל חרק מוזר ובוודאי להתפתחות חריגה של עקיצה כזו או אחרת, וכן לתופעות כגון שינוי במצב הכללי של הילד לאחר עקיצה, רעידות, התנפחות משמעותית של המקום שנעקץ וכו'.

 

"ללא ספק, הערנות של ההורים, כמו גם העובדה שהגיעו עם העכביש והטיפול המהיר שניתן לילדה, הצילו את חייה", מסכמת ד"ר קליין. 

 

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד