דבש לחג? רק אחרי גיל שנה

לדבש יש יתרונות בריאותיים רבים, שהוכחו במחקרים, אולם עבור תינוקות ופעוטות מתחת גיל שנה הוא עלול להיות מסוכן מאוד וקטלני. מנהלת אגף ילדים ד"ר עדי קליין על היתרונות - וגם הסכנות שבנוזל המתוק מתוק
11/09/2022

שימושים רפואיים בדבש תוארו כבר אלפי שנים טרם הספירה. גם במחקרים קליניים הוכח הדבש כבעל תכונות אנטי-בקטריאליות לטיפול בפצעים וכוויות, בשיעול (אם כי חשוב שלא לצרוך אותו בטמפרטורה של מעל ל-40 מעלות, כי אז יעילותו פוחתת) וכמגביר ספיגת אשלגן ומגנזיום בגוף.

 

בנוסף, דבש יכול להוות מקור לאנרגיה זמינה בעת פעילות גופנית משום שהוא מכיל סוכר פירות פשוט המתפרק בקלות. דבש גם משמש כמרכיב בתכשירים קוסמטיים שונים לטיפול בפצעי בגרות ונגעים בעור ומעניק מראה עור זוהר.

 

"למרות יתרונותיו הרבים", מסבירה מנהלת אגף ילדים במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר עדי קליין, "עבור תינוקות מתחת לגיל שנה, הדבש יכול להיות הרסני במיוחד ולכן קיים איסור על מתן דבש בגיל זה. הסיכון נובע מחיידק הבוטוליזם (Clostridium Botulism) הנוצר מנבגים העלולים להימצא בדבש האחראים להיווצרות רעלן הפוגע במערכת העצבים, גורם להרעלה ועלול להביא לכדי שיתוק ומוות בקרב תינוקות ופעוטות מתחת לגיל שנה, ובעיקר בגילאים שבין שלושה שבועות ועד חצי שנה", מסבירה ד"ר קליין. "במחקרים הוכח כי אחד מהיתרונות של הנקה הוא שהיא מהווה גורם מגן ומעכב את השפעתו של הרעלן על התינוק", היא מוסיפה.

 


בריא מאוד למבוגרים, מסוכן לתינוקות. דבש. צילום: Steve Buissinne from Pixabay

 

בארה"ב מתגלים מדי שנה כ-100 מקרים של פגיעת החיידק בתינוקות, מתוכם 75% קשורים לאכילת דבש. הסימנים הראשונים להרעלה מהחיידק בתינוקות הם עצירות קשה, קשיים בהאכלה, ישנוניות וטונוס גוף ירוד, בכי חלש ובהמשך החמרה של כל אלו עד לכדי שיתוק שרירי הנשימה.

 

ד"ר קליין מציינת כי האבחנה לזיהוי המחלה הינה על פי תסמינים קליניים. במקרים קשים ניתן לזהות את רעלן החיידק בבדיקת דם מיוחדת או בתרבית צואה ספציפית לחיידק. הטיפול ברובו טיפול תומך. במקרי כשל נשימתי תיעשה הנשמה ומתן נוגדנים נגד הרעלן.

 

בישראל, כאמור, חל איסור מפורש מטעם משרד הבריאות על מתן דבש לילדים מתחת לגיל שנה. איסור דומה קיים גם בארה"ב ובארצות נוספות.

 

דגש חשוב לעניין צריכת הדבש אצל פעוטות הוא שגם בעת חימום דבש או אכילת תבשיל המכיל דבש – החימום אינו מבטל את פעולת הנבגים, ולכן, גם תבשילים המכילים דבש אסורים באותה מידה.

 

"מכאן, שבכל הנוגע לדבש, בעיקר בראש השנה שבו זמינותו גבוהה יותר", מסכמת ד"ר קליין, "החשיבות העיקרית היא להרחיק את הדבש או התבשילים המכילים רכיב זה מהישג ידם של הפעוטות ולגלות ערנות לתסמינים שתוארו לעיל".

 

חג שמח ובטוח.

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד