ילדים ונוער – אלכוהול בחופש הגדול

התופעה של בני נוער ששותים אינה חדשה, אך ללא ספק מדובר בתופעה שבזמן החופש הגדול רק הולכת ומתגברת. ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים במרכז הרפואי הלל יפה, מסבירה מהן סכנות האלכוהול ומנסה לתת עצות כיצד למנוע מילדכם "לשתות את הקיץ"

הסכנות בשתיית אלכוהול בילדים ונוער

 1.  

  החשיפה לאלכוהול אצל בני נוער, עלולה לחשוף אותם להתנהגויות נוספות בלתי רצויות

  השפעת שתיית האלכוהול על גופנו היא בהיבט של מערכת העצבים המרכזית. הדבר תלוי כמובן בכמות שאנו שותים, בריכוז האלכוהול בדם לאחר השתייה. לילדים ונוער, בגלל משקלם הקטן יחסית לאדם מבוגר, השפעת האלכוהול מהירה יותר והרסנית יותר.
 2. המנגנון ההסתגלותי – צעיר שישתה כמות גדולה של אלכוהול בפעם אחת יושפע יותר מאדם מבוגר שהתרגל במשך השנים לשתות בכמויות סבירות וגופו "רגיל", פחות או יותר, לאלכוהול.
 3. השפעה שלילית על התפתחות מערכת העצבים. ידוע כי מערכת העצבים המרכזית מתפתחת במהלך כל החיים – חשיפה לאלכוהול בגיל צעיר ומגיל צעיר גורמת להשפעה שלילית על מערכת העצבים ולפגיעה בה בטווח הקצר ובוודאי שבטווח הארוך.
 4. השפעה התנהגותית שלילית. השפעת האלכוהול על ילדים דומה לזו שבמבוגרים מבחינה פיזיולוגית – התנהגות מוחצנת, בלבול וכדומה. אלא שאצל ילדים ונוער ההתמודדות הרגשית שאליה מוביל האלכוהול עלולה להיות הרסנית יותר, משום שיכולת ההתמודדות הרגשית שלהם בגיל זה היא פחות מגובשת. החשיפה לאלכוהול עלולה לכן לחשוף אותם להתנהגויות נוספות בלתי רצויות כגון שימוש בסמים, התנהגות מינית פרועה ועוד. 

טיפול ומניעה: 

 1. ההשלכות של שתייה מופרזת ופנייה לקבלת טיפול רפואי – אובדן הכרה, בלבול וטשטוש. כמו כן עלולים להיווצר קשיים בנשימה. במקרים אלו, כדאי לפנות מיד למיון. הטיפול במקרים הקלים הוא מתן נוזלים והשגחה של 24 שעות ביממה. כמו כן, איזון מלחים וסוכרים ומניעת הפרעה של הפרשות עקב הקאה שיחסמו את דרכי הנשימה.
 2. הסברה טובה מראש לילד/נער לגבי ההשלכות של אלכוהול, אפילו בליווי הדגמות של מקרים שקרו, עשויה להיות יעילה למדי. גם הסברה על הפגיעה הפיזית במערכת העצבים וההשפעה השלילית על הגדילה, יכולה להועיל בכל הקשור לילדים ונוער, שהרי התדמית הפיזית בגיל זה עשויה להיות בעלת משקל רב. 
 3. במיוחד בחופש הגדול, שבו שעות היקיצה אינן מסודרות והרבה ילדים נוטים לצאת עד מאוחר, רצוי לוודא תמיד לאן הם הולכים ומתי ומה הסיכוי שיהיה מעורב אלכוהול בעניין.
 
הדפס

מאמרים וכתבות נוספים

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד