נשים יולדות ופריון

שאלות ותשובות

מהם הסיבוכים האפשריים של ניתוחים לפרוסקופיים?

הסיבוכים האפשריים בניתוחים לפרוסקופיים הם: זיהומים בצלקות הדיקורים, המטמות (שטפי דם) קטנות על פני הבטן, חבלות לכלי דם בדופן הבטן או לכלי הדם הגדולים בבטן התחתונה ובצדי האגן, חבלות למעי או שלפוחית השתן וסיבוכים הקשורים להרדמה.  

בנוסף, תמיד תיתכן האפשרות שהכירורג לא יוכל להמשיך את הניתוח בגישה לפרוסקופית ולכן יהיה צורך בפתיחת הבטן.  

לראש העמוד לראש העמוד

מהו זמן ההחלמה המשוער מניתוח לפרוסקופי?

זמן ההחלמה תלוי בסוג הניתוח שנעשה. רוב המטופלות מרגישות טוב בתוך מספר ימים לאחר הניתוח, אולם אם מדובר בניתוח נרחב נדרשים מספר ימי מנוחה.  

 

כדאי להימנע מהרמת משקלות כבדים (יותר מ- 5 קילוגרם לערך), קפיצות, ריצה ופעילות ספורטיבית נמרצת עד לזמן של 4 שבועות מיום הניתוח.  

לראש העמוד לראש העמוד

האם יהיה לי קטטר בשלפוחית בזמן ניתוח לפרוסקופי?

התשובה חיובית. הקטטר מוחדר לצורך ריקון שלפוחית השתן, וזאת כדי למנוע פגיעה בה בעת החדרת המכשור הניתוחי דרך דופן הבטן וכדי שהשלפוחית לא תפריע למהלך הניתוח. הקטטר מוצא מיידית בתום ניתוח  קצר/קטן בהיקפו או כ-12 שעות לאחר התערבויות נרחבות יותר.
לראש העמוד לראש העמוד

האם אפשר לבצע פעולות כירורגיות נוספות בזמן הלפרוסקופיה הגינקולוגית?

לעתים קרובות אפשר לבצע פרוצדורות גינקולוגיות נוספות באותו זמן, דוגמת היסטרוסקופיה. כמו כן אפשר לבצע, בשיתוף צוות כירורגי, וזאת במידת הצורך, ניתוח לכריתת כיס מרה, כריתת תוספתן או סקירת חלל הבטן במקרה של כאבים לא ברורים. 

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד אפשר לאבחן אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רירית הרחם נמצאת במקומות אחרים מחוץ לחלל הרחם. בזמן לפרוסקופיה אפשר לאבחן נגעים של אנדומטריוזיס על קירות האגן הקטן, החצוצרות, השחלות, המעיים, שלפוחית השתן ובמקרים פחות שכיחים – מחוץ לאגן.  

 

בדומה לרירית הרחם, גם נגעים אלה עוברים שינויים דומים בתגובה למחזור ההורמונאלי, ולפיכך יכולים לתפוח, לדמם כל חודש ולגרום לכאבים. אנדומטריוזיס יכול גם לגרום ליצירת ציסטות שחלתיות והידבקויות של רקמות באגן. הדרך היחידה לאבחון מדויק של המצב היא על ידי לפרוסופיה ונטילת דגימות חשודות. לעתים רחוקות אפשר לאבחן נגעים אנדומטריוטיים גדולים בעזרת אולטרה סאונד.  

לראש העמוד לראש העמוד

האם אפשר לטפל באנדומטריוזיס על ידי ניתוח לפרוסקופי?

התשובה היא חיובית. לאחר האבחנה מביופסיה של נגע חשוד אפשר לטפל בזמן לפרוסקופיה בכל הנגעים האנדומטריוטיים על ידי כריתה. ההקלה בכאבים והשבת הפריון לתקינותו מושגות ביתר יעילות ומהירות בטיפול הכירורגי לעומת הטיפול התרופתי. יש לציין שבמקרים של אנדומטריוזיס נרחב, ייתכן ניתוח לפרוסקופי מורכב וארוך אשר דורש תכנון מוקדם על ידי מנתחים מיומנים בתחום. 

לראש העמוד לראש העמוד

מהו הטיפול בכיסיות (ציסטות) שחלתיות?

ברוב הכיסיות השחלתיות השפירות אפשר לטפל על ידי טיפול/כריתה לפרוסקופיים. במקרים מסוימים אפשר לבצע שאיבה בלבד, צריבה או טיפולים אחרים.  

לראש העמוד לראש העמוד

מהם שרירינים?

שרירנים (מיומות) – השרירנים הם גידולים שפירים של הרחם. הם מופיעים בכ-20%-25% מהנשים, שכיחים יותר בגילאי 30 עד 40, אולם יכולים להופיע בכל גיל. הגודל של  השרירנים משתנה – החל בגודל אפונה קטנה ועד ליותר מ-15-10 ס"מ. בחלק מהמקרים הנשים תהיינה ללא תסמינים או תלונות ואילו במקרים אחרים יתלוננו נשים על שינויים בווסת, כאבי אגן, לחץ בבטן התחתונה, לחץ על שלפוחית השתן, ובגיל הפריון – הפלות וליקויים בפריון.
לראש העמוד לראש העמוד

האם אפשר להוציא/לנתח שרירנים באופן לפרוסקופי במקום לבצע כריתת רחם שלמה?

אכן אפשר לנתח שרירנים באופן לפרוסקופי במקרים מתאימים. הליך זה מוגבל לשרירנים הנמצאים מחוץ לרחם (על "גבעול"), או בתוך קיר הרחם. שרירנים הקבורים עמוק ברחם אי אפשר להוציא בגישה זו. השרירנים שכן אפשר לטפל בהם בגישה זו מרוסקים בעזרת ציוד מתאים ומוצאים מחלל הבטן דרך אותם החתכים הקטנים. הרחם נתפר מחדש. 

לראש העמוד לראש העמוד

האם אפשר להוציא רחם בזמן ניתוח לפרוסקופי?

בהחלט אפשרי לביצוע. כריתת רחם לפרוסקופית מקובלת מאוד, למשל במקרים של: רחם שרירני, דימומים קשים, כאשר כל טיפול אחר נכשל, ובמקרים של גידולים של רירית הרחם בשלבים המוקדמים. אפשר לבצע כריתת רחם לפרוסקופית גם על רחמים גדולים עד גודל של כ-18 שבועות היריון.  

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש צורך להוציא את צוואר הרחם תמיד בזמן ניתוח כריתת רחם?

עקרונית לא, אין צורך להוציא את צוואר הרחם בכל מקרה של כרית רחם. ללא כריתת צוואר הרחם, הפרוצדורה היא קלה יותר, מהירה יותר, ולעתים קרובות מלווה בפחות סיבוכים כירורגיים והחלמה מהירה יותר. בנוסף, קיימות מספר עבודות המראות שכאשר משאירים את צוואר הרחם, רצפת האגן שומרת על שלמותה וחוזקה, דבר שימנע בעתיד צניחות רחם וכדומה. ייתכן שלצוואר הרחם יש גם תפקיד באורגזמה הנשית, אולם יש לזכור שגם אצל נשים שעברו כריתת רחם שלמה (עם צוואר הרחם) התפקוד המיני נשאר תקין.  

לראש העמוד לראש העמוד

מהן האלטרנטיבות לכריתת רחם?

בהתאם לסימפטומים ישנן מספר אלטרנטיבות שונות לכריתת רחם. רוב כריתות הרחם מבוצעות עקב דימומים מוגברים או שרירנים. במקרים של דימום מוגבר ורחם שאינו מוגדל אשרן לבצע אבלציה של רירית הרחם – הרס רירית הרחם על ידי זרם חשמלי, בלון טרמי, קרן לייזר או קרן מיקרוגל. כל הפעולות האלו מבוצעות בעזרת היסטרוסקופיה.  

 

כאשר קיימים שרירנים, אפשר לבצע כריתת שרירנים שמרנית אם האישה רוצה לשמור על הרחם (לשימור פריון או מסיבה אחרת). כריתת שרירנים שמרנית אפשר לבצע בניתוח פתוח או לפרוסקופי; אפשר לבצע אמבוליזציה של עורקי הרחם, דבר שיגרום לנמק של המיומה ולספיגתה/היעלמותה. קיימת גם האופציה של FUS – הפניית קרן מרוכזת של אולטרה סאונד תחת בקרת MRI והרס השרירנים בצורה זו. דרך הטיפול המועדפת לכל מטופלת תקבע בדיון עם הצוות הרפואי. 

לראש העמוד לראש העמוד
נשים - הפריה חוץ גופית
נשים - לידה טבעית
נשים - מרפאות חוץ
נשים - רצפת אגן
נשים - מעבדת מחקר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד