נשים יולדות ופריון

המרכז לאנדומטריוזיס וכאב אגן כרוני

צוות המרפאה:

ד"ר נילי רז – רופאה בכירה

ד"ר ליבנה שפט הלר – מכון אולטרה-סאונד גינקולוגי, הדמיית אנדומטריוזיס

 

מזכירת המרפאה: שרה אברמוב

 

על השירות:

 

אנדומטריוזיס הוא מצב שבו תאים מרירית הרחם משתרשים וגדלים באזורים שמחוץ לרחם. האזור השכיח ביותר הוא האגן וסביב השחלות, אבל ייתכן בכל מקום בגוף, ואפילו בריאות ובמוח.

 

אנדומטריוזיס יכול לגרום לכאב, בעיקר סביב המחזור החודשי, אך ייתכן שיגרום גם לכאב בעת קיום יחסי מין, לכאב כרוני קבוע ועוד. לעומת זאת, יש נשים עם אנדומטריוזיס, אשר לא יחושו כאבים כלל, אך יסבלו מאי-פריון.

 

המחלה מאובחנת לעתים קרובות באיחור, דבר הגורם לפגיעה באיכות החיים של החולות בה. ההערכה היא שחמישה עד עשרה אחוזים מכלל הנשים בגיל הפריון תסבולנה מתסמינים המיוחסים לאנדומטריוזיס, ו-15 עד 45 אחוזים מכלל הנשים הסובלות מאי-פריון או מכאב אגן כרוני, תאובחנה כסובלות מאנדומטריוזיס.

 

התסמינים של אנדומטריוזיס משתנים מאישה אחת לשנייה, וחומרתם אינה תואמת בהכרח את חומרת האנדומטריוזיס. כמו כן, התסמינים תלויים במידת הנגעים ומיקומם. נשים מסוימות תהיינה ללא תסמינים כלל, בעוד אחרות יסבלו מכאב קשה כל חודש סביב הווסת או אפילו כאב תמידי במשך שנים.  

 

תופעות נוספות הן: 

  • כאבי מחזור 
  • כאבים בעת קיום יחסים 
  • כאב אגן או בטן קבוע 
  • דימום חריג – כבד/ממושך/לא סדיר/ קרישי דם 
  • תת-פוריות (קשיים להרות)
  • כאבים במתן שתן ויציאות 
  • תסמינים טרום-וסתיים.

מצב זה עלול ליצור מצבי חרדה, לחץ ודיכאון בשל הפחד מהכאב החודשי סביב הווסת.

 

 

טיפול

 

הטיפול באנדומטריוזיס תלוי במספר גורמים: חומרת התסמינים, כמות נגעי האנדומטריוזיס, גיל האישה, נושאי פוריות והתוצאות הרצויות (לדוגמה, הפחתת כאב, שיפור איכות חיים, שיפור פוריות). יש לציין כי אין כיום טיפול אשר מונע לחלוטין הישנות וגדילה מחדש של נגעי אנדומטריוזיס. עם זאת, טיפול משולב, הכולל מעקב רפואי מסודר, טיפול תרופתי/ ניתוחי או השילוב בין שניהם - יכול לשלוט על התסמינים.

 

הטיפול התרופתי הכרחי בדיכוי האנדומטריוזיס. תרופות המצויות בשימוש כוללות גלולה למניעת הריון, תרופות נוגדות דלקת, התקן תוך-רחמי עם הורמונים וטיפול מדכא הורמונים.

 

במסגרת המרכז לאנדומטריוזיס וכאב אגן כרוני מבוצעים גם טיפולים ניתוחיים:

 

ניתוחים לפרוסקופיים – ניתוחים אשר מטרתם הפחתת הכאב ושיפור מצב הפוריות. במהלך הניתוח נעשה אבחון אופי המחלה, ובמקביל טיפול להסרת הנגעים.

 

כריתת רחם – ניתוח המוצע לנשים אשר סיימו את תכנון המשפחה ואשר לגביהן יש הערכה כי כריתת הרחם תשפר את איכות חייהן.

 

טיפולים נוספים – קיימים טיפולים משלימים אשר יכולים להקל על התסמינים, כגון דיקור, פיזיותרפיה ודיאטה ייעודית. כל טיפול מותאם באופן אישי למטופלת בהתאם לחומרת התסמינים, מידת מפושטות האנדומטריוזיס, מיקום הנגעים ומטרות הטיפול.

 

גורמים אחרים לכאב אגן כרוני נפוצים פחות, וכוללים גודש ורידי אגן, דלקת אגן כרונית הידבקויות. התסמינים במצבים אלה חופפים בחלקם לאנדומטריוזיס, והבירור הוא הדמייתי וניתוחי. הטיפול מותאם לאבחנה.

 

 

דרכי הגעה ושעות פעילות

 

שעות פעילות המרפאה:

ימי שני בשעות הצהריים.

 

קביעת תור למרפאה:

מוקד זימון תורים: 04-7744252 או *6742
פקס לזימון תורים: 04-7744242

 
הדפס
נשים - הפריה חוץ גופית
נשים - לידה טבעית
נשים - מרפאות חוץ
נשים - רצפת אגן
נשים - מעבדת מחקר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד