תת אתר נשים

שיטת מחזור הטיפול הטבעי

שיטת מחזור הטיפול הטבעי היא שיטה לביצוע הפריה חוץ-גופית באמצעות מעקב אחר המחזור הטבעי של האישה ושאיבה מתוזמנת של ביצית אחת טובה. בשיטה זו כמעט ואין שימוש בהורמונים, בניגוד לנהוג בתחום ההפריה החוץ-גופית. השיטה ננקטת מזה מספר שנים בארצות סקנדינביה. בארץ השימוש בשיטה מצומצם ביותר מאחר שזוגות רוצים תוצאות מידיות של הריון ולכן מעדיפים טיפול הורמונלי כדי לזרז את תהליכי ייצור הזקיקים והביציות. שיטה זו נוצרה בעקבות הצורך למניעת הריון מרובה עוברים וגם כאלטרנטיבה טיפולית אצל נשים שביצעו מספר רב של טיפולי הפריה ללא הצלחה כלל ושאינן מגיבות לטיפול ההורמונלי המקובל.

 

הטיפול הקלאסי בהפריה חוץ-גופית כולל שאיבת ביצית אחת והפרייתה במחזור טבעי. למרות זאת, במשך השנים טיפול זה כולל גם מתן הורמונים וגרימת גירוי של השחלות לשם התפתחות מספר גבוה של זקיקים ובתוכם ביציות. מטרת הטיפול היא להשיג יותר מביצית אחת, כך שמבחינה סטטיסטית, יהיה סיכוי גדול יותר להפריית הביצית ולהתפתחות עוברים רבים יותר, וכך גם גדל הסיכוי להשגת ההיריון.

 

כל מחזור טיפול מצריך מתן 50-30 אמפולות של הורמונים שמעודדים גדילתם של זקיקים ראויים, ביציות באיכות טובה ועוד.

 

שיטת מחזור הטיפול הטבעי מיועדת לנשים שקיבלו במהלך טיפול אחד מינונים גבוהים מאוד של הורמונים (לעתים 15-10 אמפולות של הורמונים ליום במשך 10-15 ימים), ולמרות זאת לא התפתחו אצלן זקיקים ראויים.

 

במצבים אלו, מציעים ביחידה להפריה חוץ-גופית את השיטה של מחזור הטיפול הטבעי. השיטה מעודדת מעקב אחר התפתחות זקיק בודד המתפתח באופן טבעי אצל האישה במסגרת המחזור החודשי שלה. דהיינו, מעקב צמוד אחר המחזור הטבעי של האישה, ללא התערבות הורמונלית כלשהי, ותזמון שאיבה של זקיק אחד על מנת לקבל ביצית אחת. טכניקת ההפריה לאחר השאיבה של הזקיק התקין היא בדומה לנעשה בהפריה בעזרת הורמונים, כלומר הפריה חוץ-גופית במעבדה, החזרת הביצית המופרה לרחם והמתנה להיריון.

 

 

יתרונות השיטה

 

שיטה זו אמנם איטית יותר משיטת הטיפול הקלאסית, אך יש לה יתרונות רבים:

  • אין צורך בקבלת זריקות וביצוע טיפולים יומיומיים לתקופה ממושכת.
  • ביטול האפשרות לקבלת גירוי יתר של השחלות כתוצאה מטיפולים רבים של שאיבת ביציות.
  • מניעת הריונות מרובי עוברים היכולים להוות סכנה לאם ולעובר גם יחד.
  • בניגוד לשיטה הקלאסית, אין צורך בהרדמה כללית בזמן השאיבה, אלא בהרדמה מקומית בלבד, שלאחריה האישה משתחררת מידית לביתה.
  • ההרגשה הפיזית טובה יותר מכיוון שלא נעשה שימוש בהורמונים באופן קבוע.
  • עלותה הכלכלית נמוכה יותר.
  • אמנם בשיטה זו ייתכן שיעור הריונות נמוך יותר למחזור טיפולי, אבל ניתן לחזור על הטיפול חודש בחודשו עד להשגת הריון, לאור פשטותה הרבה.
 
הדפס
נשים - הפריה חוץ גופית
נשים - לידה טבעית
נשים - מרפאות חוץ
נשים - רצפת אגן
נשים - מעבדת מחקר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד