נשים יולדות ופריון

שיטות טיפול

מהלך טיפולי ההפריה החוץ-גופית מבוסס על רצף הנחיות טיפוליות הנקראות "פרוטוקול טיפול".

 

פרוטוקול טיפול קצר באנטגוניסט

מתחיל ביום השני-השלישי למחזור, במתן יומי של תרופה לגירוי השחלות, כאשר לאחר חמישה-שישה ימים מוסיפים את האנטגוניסט ל-GnRH. מטרת האנטגוניסט הינה למנוע ביוץ מוקדם העלול לפגוע בהצלחת הטיפול. ממשיכים בטיפול המשולב עד להשגת זקיקים "בשלים". עם השגת הזקיקים הבשלים, שגודלם, בדרך כלל, בקוטר מעל 17 מ"מ, ניתנת זריקה של Ovitrelle שמטרתה להשרות את הבשלת הביציות בזקיקי השחלה ולגרום לייצור והפרשת הורמון הפרוגסטרון לזרם הדם.

 

פרוטוקול טיפול ארוך באגוניסט

מתחיל ביום השני למחזור או ביום ה-21 למחזור הקודם, כשבוע לפני הווסת המיועד, במתן אגוניסט ל-GnRH. תפקידו של האגוניסט, כמו האנטגוניסט, למנוע ביוץ מוקדם. אלא, שלהבדיל מהאנטגוניסט, יש צורך במתן האגוניסט למשך כשבועיים לפני השגת היעד, דיכוי בלוטת יותרת המוח ומניעת האפשרות לביוץ מוקדם. עם השגת הדיכוי, המזוהה באמצעות אולטרה-סאונד זקיקים ובדיקת דם להורמונים, מתחילים בגירוי השחלות.

קיימים שילובי פרוטוקולים שונים המבוססים על שני עקרונות הטיפול שהוסברו. תפקיד הרופא להתאים למטופלת את פרוטוקול השראת הביוץ המתאים לה. לצורך קביעת הפרוטוקול המתאים, תמיד יילקחו בחשבון: גיל האישה, משקלה, הפרופיל ההורמונלי שלה ותגובה קודמת לפרוטוקול השראת ביוץ.  

 


החזרת עוברים ביחידה להפריה חוץ-גופית

 

 הבשלת ביצית חוץ-גופית/ בתנאי מעבדה (IVM)

הבשלת ביצית חוץ-גופית הינה טכנולוגיה שפותחה בתחילת שנות ה-2000 ומיועדת לנשים בעלות ריבוי זקיקים בשחלה. טיפול בנשים אלה הינו מאתגר כיוון שהן נתונות לסיכון של גירוי יתר שחלתי. בשיטה זו, האישה מקבלת טיפול הורמונלי מינימלי ויתרונה בכך ששואבים את הביציות מהשחלה כשהזקיקים קטנים ורמות ההורמונים המופרשים עדיין נמוכות. הביציות יעברו הבשלה במעבדה, יופרו ויוחזרו לרחם לאחר מכן.

 

מחזור טיפול טבעי

מתאים לנשים שהן "poor responders", נשים עם תגובה שחלתית נמוכה, כלומר, נשים שביצעו מספר רב של טיפולי הפריה ללא הצלחה כלל, ושאינן מגיבות לטיפול ההורמונלי המקובל. שיטה זו מעודדת מעקב אחר זקיק בודד המתפתח באופן טבעי אצל האישה במסגרת המחזור החודשי שלה, ללא התערבות הורמונלית כלשהי, ותזמון שאיבה של זקיק אחד על מנת לקבל ביצית אחת. בהמשך מתבצע תהליך הפריה חוץ-גופית כפי שתואר.

למידע נוסף על מחזור טיפול טבעי

 

טיפולי פונדקאות

היחידה מציעה שירותי הפריה חוץ-גופית לנשים הנדרשות לפתרון של אם פונדקאית במספר מצבים:

1. במצבים בהם אישה נולדת ללא רחם.

2. במצבים בהם האישה היא עם רחם בעל מבנה לא תקין.

3. בנשים שהוכח שאינן יכולות לשאת הריון מסיבות בריאותיות. נשים אלה תעבורנה טיפול הורמונלי, גירוי שחלות ושאיבת ביציות. השלב הסופי של החזרת העוברים יהיה לרחם של הפונדקאית, שיעבור הכנה מתאימה לצורך קליטת העוברים.

 

תרומת ביציות

יחידתנו הינה הראשונה בארץ המנהלת מערך תרומת ביציות על פי חוק תרומת הביציות שנחקק בשנת 2011.

נשים המעוניינות לתרום ביציות, ובמקביל, נשים הנזקקות לתרומה, יכולות לפנות אלינו לשם תיאום התהליך ובדיקת התאמתן.

 

  עלון מידע
 
הדפס
נשים - הפריה חוץ גופית
נשים - לידה טבעית
נשים - מרפאות חוץ
נשים - רצפת אגן
נשים - מעבדת מחקר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד