תת אתר נשים

תהליך תרומת ביציות בישראל

בשנת 2011 התקבל בישראל חוק המאפשר לנשים ישראליות ובישראל לתרום ביצית לטובת נשים הנזקקות לתרומה שכזאת. משלב זה ואילך התגבש במשרד הבריאות נוהל "תרומת ביצית" ששואב את יישומו מהחוק

 

השלבים לביצוע תרומת ביצית

שלב א':  

 1. התורמת הפוטנציאלית צריכה לפנות בכתב ולהביע נכונותה לביצוע התרומה.  
 2. התורמת הפוטנציאלית חייבת להיות רווקה ובגילאים שבין 21 ל- 35.  
 3. התורמת הפוטנציאלית חייבת לבצע בדיקות מעבדה מקיפות הכוללות, לדוגמה: ספירת דם, גילוי מחלות מין ועוד. בדיקות נוספות שהתורמת מחויבת בהן: בדיקת כירורג שד ובדיקת צוואר רחם. 
 4. התורמת הפוטנציאלית צריכה להביא תעודת יושר ממשטרת ישראל חתומה על ידי עורך דין.  
 5. התורמת הפוטנציאלית חייבת לקבל הסבר מפורט על כל הליך הטיפול שהיא צריכה לעבור עד לשאיבת הביצית. ההסבר ניתן על ידי הרופא האחראי ביחידה להפריה חוץ גופית.  
 6. התורמת הפוטנציאלית צריכה להביע את הסכמתה בכתב כי פרטיה יהיו רשומים במאגר נתונים ארצי ובמאגר ילודים. מאגרים אלו נמצאים בידי משרד הבריאות ובית המשפט והם חסויים.  
 7. על התורמת הפוטנציאלית לעבור הערכה פסיכולוגית על ידי פסיכולוג של בית החולים. 

 

שלב ב':  

 1. בהינתן שלב א' צריכה התורמת הפוטנציאלית להופיע מול ועדת אישורים של בית החולים לקבלת אישור סופי לתרומה. החברים בוועדה הם: רופא בכיר לא מתחום הפוריות, עו"ד/ נציג ציבור/ עובדת סוציאלית/ פסיכולוגית, אחות המשתמשת כמרכזת הוועדה, רופא בכיר מתחום הפוריות שאינו הרופא המטפל או האחראי על התהליך בבית החולים.  
 2. לאחר אישור הוועדה וחתימת התורמת על הסכמתה, ניתן להתחיל בפעילות הכנתה הרפואית לתרומת ביציות.  
 3. רק אחרי מתן אישור זה ניתן לבצע את ההתאמה של התורמת לנתרמות פוטנציאליות. 
 4. החוק קובע כי כל תורמת יכולה לתרום מביציותיה בהליך אחד ללא יותר מ- 3 נתרמות. כל תורמת יכולה לתרום בחייה לא יותר מ- 3 פעמים ויש לשמור על מרווח של 180 יום בין תרומה לתרומה.  
 5. התורמת יכולה להתחרט על ביצוע התרומה עד תהליך הפריית הביציות. דהיינו, גם לאחר שנעשתה שאיבה, כל עוד לא בוצעה הפריה יכולה התורמת הפוטנציאלית להתחרט.  
 6. שיפוי התורמת עבור החזרה הוצאותיה הינו בסכום של 10,000 ₪.  
 7. תורמת נשואה או תרומת מדת אחרת של הנתרמת, צריכה לקבל אישור מוועדת חריגים של משרד הבריאות לשם ביצוע התרומה.  

 

תהליך התרומה: הצד של האישה המבקשת את התרומה (נתרמת פוטנציאלית): 

שלב א':  

 1. הנתרמת הפוטנציאלית צריכה לפנות ליחידה להפריה חוץ גופית בכתב לשם קבלת תרומת ביציות. עליה להציג מסמך רפואי מרופא נשים מורשה על אי-יכולתה להרות מביציותיה ולבקש אישור לקבל ביציות מתורמת.  
 2. הנתרמת הפוטנציאלית חייבת להביא תעודה רפואית על תקינות בריאותה ובדיקות מעבדה שונות בהתאם לבקשת הרופא ביחידה להפריה חוץ גופית).  
 3. הנתרמת הפוטנציאלית צריכה להביע את הסכמתה בכתב כי פרטיה יהיו רשומים במאגר נתונים ארצי ובמאגר ילודים. מאגרים אלו נמצאים בידי משרד הבריאות ובית המשפט והם חסויים.  
 4. הנתרמת הפוטנציאלית צריכה לשלם תשלום של 10,000 ₪ על התרומה + התחייבות כספית של הקופה המבטחת לגבי הליך הפריה חוץ גופית.  

 

שלב ב': 

 1. נעשית בדיקת נתונים של התורמת הפוטנציאלית מול הנתרמת הפוטנציאלית באשר לקרבת משפחה אפשרית ובנושא דת. 
 2. נתוני הנתרמת הפוטנציאלית והתורמת הפוטנציאלית מוזנים לתוכנה מיוחדת של משרד הבריאות שבודקת התאמה על פי מדדים שונים. רק אם קיימת התאמה מלאה ניתן לבצע את התהליך.  
 3. בסיום תהליך זה יש לדווח למשרד הבריאות על ביצועו ועל התחלת התהליך.  

 

בסיום כל אלו, עוברות הנתרמת הפוטנציאלית והתורמת הפוטנציאלית תהליך הכנה במקביל. סיום התהליך נעשה עם החזרת העוברים המופרים שנוצרים על ידי הפריית ביציות התורמת עם הזרע של בן הזוג של הנתרמת, דהיינו, מתקיים תהליך של הפריה חוץ גופית.  

 

 

קראו עוד:

חוק תרומת ביציות בישראל - התש"ע 2010 

חוזר מינהל הרפואה במשרד הבריאות בדבר תרומת ביציות
הלל יפה: תרומת ביצית ראשונה בישראל

 

 
הדפס
נשים - הפריה חוץ גופית
נשים - לידה טבעית
נשים - מרפאות חוץ
נשים - רצפת אגן
נשים - מעבדת מחקר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד